taraneonlineicon
@»{$$ تراشه های زیستی و کاربرد های آن در علم بیوتکنولوژی - ترانه آنلاین
X
تبلیغات
رایتل

ترانه آنلاین

@»{$$ تراشه های زیستی و کاربرد های آن در علم بیوتکنولوژی

تراشه های زیستی


ساخت تراشه‌های زیستی ازجمله کاربردهای جدید و شگفت‌انگیز علم بیوتکنولوژی است. این تراشه‌ها که استفاده از آنها در زمینه تحقیقات دارویی، تشخیص بیماری‌های مختلف و همچنین انجام آزمایش‌هایی درباره آب و محیط زیست در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

تراشه های زیستی


ساخت تراشه‌های زیستی ازجمله کاربردهای جدید و شگفت‌انگیز علم بیوتکنولوژی است. این تراشه‌ها که استفاده از آنها در زمینه تحقیقات دارویی، تشخیص بیماری‌های مختلف و همچنین انجام آزمایش‌هایی درباره آب و محیط زیست در سال‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

تراشه‌های زیستی

تراشه های زیستی biochips مشابه تراشه های نیمه هادی(نیمه رسانا) هستند البته این تراشه های بجای مدارات الکترونیکی، از مواد زیستی مانند DNA  و RNA  یا پروتین  متصل به سطح "تراشه" است که می تواند شیشه، پلاستیک و یا سیلیکون باشد،استفاده می کنند.

تراشه های زیستی با توجه به موادی که در آنها استفاده می شود به دو نوع کلی تقسیم می شوند:

Nucleic acid biochips

protein biochips 

نوع دیگری از این تراشه ها نیز وجود دارد که تراشه های آزمایشگاهی نامیده میشوند و از ریز سیالها برای انجام تستهای آزمایشگاهی استفاده میکنند. در حقیقت این تراشه‌‌ها حاوی مواد زیستی هستند و به همین علت تحت عنوان تراشه‌های زیستی یا Biochip از آنها نام برده می‌شود.

کاربردهایی که برای تراشه های زیستی وجود دارددرزمینه های:

1) تحقیقات دارویی 2) تشخیص های پزشکی، 3) پزشکی قانونی؛ 4) اعضای پیوندی 5) تست هویت 6) آزمایش های آب ومحیط

تراشه‌های زیستی

تحقیقات دارویی

ازتراشه های زیستی برای کشف داروهای جدید و برای دستیابی به اطلاعات ژنتیکی استفاده می کنند. تراشه های زیستی در سنجش مواد مخدر و سم شناسی کاربرد دارندو می توانند میزان سمیت داروهای جدید رامشخص کنند.

در سطح تراشه‌های زیستی ده‌ها هزار ردیاب از جنس مواد ژنتیکی که دربردارنده توالی‌های مشخصی هستند، وجود دارد. وقتی این ردیاب‌ها در تماس با یک نمونه بیولوژیکی (نمونه‌ای از بدن یک فرد بیمار یا یک نمونه آزمایشگاهی)‌ قرار گیرند، زنجیره‌هایی از نوکلئوتیدها که مکمل توالی نوکلئوتیدهای موجود در تراشه باشند در پیوند با هم قرار می‌گیرند. در نتیجه، الگوی مشخصی از امواج نوری در سطح تراشه‌ ایجاد می‌شود که از طریق اسکنر خوانده شده و اطلاعات موجود در آن توسط یک سیستم کامپیوتری تجزیه و تحلیل می‌شود. در سطح تراشه‌های زیستی الگویی ژنتیکی وجود دارد که مقایسه و بررسی DNA بافت نمونه‌برداری شده از یک فرد بیمار با یک بافت سالم را امکان‌پذیر می‌سازد. در نخستین مرحله از این فرآیند که مرحله پردازش اطلاعات است الگوی مورد نظر وارد یک سیستم کامپیوتری اختصاصی می‌شود تا براساس آن 96 خانه‌ای که در سطح تراشه وجود دارد از طریق سیستم تزریق‌کننده بافت نمونه پر شود.

تراشه‌های زیستی

در مرحله بعد سیستم تزریق‌کننده براساس الگوی ثبت شده فضاهای خالی سطح تراشه را با استفاده از نمونه‌هایی که هر یک حاوی توالی مشخصی از ژن‌ها هستند پر می‌کند. در مرحله تزریق هر نقطه از تراشه با DNA نشانگر که ترکیبی از بافت‌های سالم و سرطانی است، پر می‌شود. پس از پر شدن همه فضاهای خالی از نشانگر DNA، سطح تراشه با استفاده از امواج لیزری سبز و قرمز در یک پویشگر ردیابی می‌شود. این فرآیند موجب تحریک مواد فلورسنت موجود در نمونه‌ها می‌شود. همزمان یک دوربین و سیستم کامپیوتری اختصاصی که برای تفسیر اطلاعاتی تراشه زیستی در نظر گرفته شده تصویری از آنچه انجام می‌شود را ثبت می‌کند و این اطلاعات در حافظه کامپیوتر ذخیره می‌شود. به این ترتیب آرایشی از نقاط ریز ژنتیکی روی بستری که در حقیقت همان سطح تراشه است ایجاد می‌شود.

تراشه های زیستی biochips مشابه تراشه های نیمه هادی(نیمه رسانا) هستند البته این تراشه های بجای مدارات الکترونیکی، از مواد زیستی مانند DNA  و RNA  یا پروتین  متصل به سطح "تراشه" است که می تواند شیشه، پلاستیک و یا سیلیکون باشد،استفاده می کنند

سپس DNA بافت موردنظر در مجاورت این نقاط ثبت شده قرار می‌گیرد و در صورتی که مکمل توالی موجود در سطح تراشه باشد به آن واکنش می‌دهد و براساس انجام واکنش یا عدم انجام واکنش می‌توان قطعه مجهول DNA را که می‌تواند نمونه‌ای از یک بافت سالم، سرطانی یا ترکیبی از بافت سالم و سرطانی باشد شناسایی کرد. محققان امیدوارند بتوانند با استفاده از این روش عامل موثر در بروز بسیاری از بیماری‌ها را شناسایی کنند و براساس آن به روش‌های موثری در درمان بیماری‌های پیچیده دست یابند.

 

تشخیص بیماری

تراشه‌های زیستی

در حال  حاضر از تراشه های زیستی برای کاربردهای مختلف در تشخیص بیماری به طور آزمایشی استفاده می کنند.همان طور که در بالا توضیح داده شد تراشه های زیستی می توانند بافت های سرطانی را شناسایی کنند.احتمالا طی چند سال آینده، می توان تراشه های زیستی  را به طور منظم برای تشخیص بیماری استفاده کرد.

پزشکی قانونی

همان طور که می دانیم آزمایش DNA در موارد جنایی انجام می گیرد. تست DNA برای تعیین جرم یا بی گناهی انجام می شود.تراشه زیستی  مبتنی بر DNA می تواند تجزیه و تحلیل DNA را در صحنه جرم انجام دهند. تاخیر کمتر وخطای کمتر در نتیجه ی تست از جمله مزایای استفاده از تراشه های زیستی درتست DNAاست.

اعضای  پیوندی

تراشه ی زیستی  DNA  مورد استفاده قرار گیرد تا بتواند دقیق ترعضو پیوندی را با گیرنده ی عضوتطابق دهد و گیرندگانی که عضو پیوندی را پس می زنند،کاهش دهیم.

تراشه‌های زیستی

 تست هویت

تراشه ی زیستی مبتنی بر DNA را می توان برای تست هویت، از جمله تست هویت والدین وشجره نامه استفاده کرد.

آزمایش های آب ومحیط

برخی از تراشه های زیستی را در حال حاضر برای آزمایش باکتری و آلاینده های آفت کش  در آب و یا حتی در هوا ومحیط اطرافمان مورد استفاده قرار می دهند.

 

 

فرآوری :مریم نایب زاده

بخش دانش و زندگی

نظرات (21)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
salam. ma shoma ro link kardim shoma ham maro be in shekl link konin:
شرکت ایبک ( EYBAK )
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:02
امتیاز: 0 0
درود پیغام گذاشتید برای تبادل لینک مشگلی نسیت به همان اسم شما را لینک می کنیم اما اگر در وب لاگ ما خوانده ما باشید ابتدا باید شما زحمت لینک را بر عهده بگیرید پس از لینک نمودن اعلام نمایید شما با هر نامی لینک خواهید شد
www.bookcity098.blogfa.com
خرید کتاب نایاب و مجلات قدیمی
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:04
امتیاز: 0 0
لینک شدین
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:17
امتیاز: 0 0
لینک شدی
لینکم کن
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:21
امتیاز: 0 0
سلام دوست من_من وبلاگ شمارو با نام (دانلود آهنگ تدی) لینک کردم خوشحال میشم شماهم وبلاگ من رو با عنوان پروژه های الکترونیک لینک کنید_مرسی
http://itmicro.blogfa.com
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:23
امتیاز: 0 0
مـرسـی کـه بـه وبـلـاگـم سـر زدی
وبـلـاگ شـمـا هـم زیـبـاسـت
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:29
امتیاز: 0 0
سلام ممنونم ازینکه سری به کلبه ما زدین بازم بیاین خوشحال میشم
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:30
امتیاز: 0 0
felan ba ye name dg linket kardam toam limk kon un nam
ro bede badan virayesh mikonam
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:40
امتیاز: 0 0
سلامـــــــــــ
آپـــــــــــــــــــــــیه آپ
بدو بیا این ور نت
بدو بیا ک آپیدم و منتـــــــــــظرتم
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:41
امتیاز: 0 0
سلام ممنون که امدی شما لینک شدید همنطوری که گفته بودید من و با اسم وب لینک کنید ممنون
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:42
امتیاز: 0 0
سلام بر شما
ممنون که به وبلاگم سر زدید
اما وبلاگ اصلی من این هستش
از این نیز دیدن فرمائید
www.evita.blogfa.com
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:47
امتیاز: 0 0
موافقم نسیم عشق لینکم کن
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 20:05
امتیاز: 0 0
موافقم
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 20:29
امتیاز: 0 0
سلام من شما رو با همون اسمی که خواسته بودین لینک کردم لطفا شما هم منوبه یکی از دو نام «قدرت بسیج» و یا «عمو برقی» لینک کنید
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 22:31
امتیاز: 0 0
همان طور که باید بدانید داشتن لینک در صفحاتی با پیج رنک بالا تاثیر بسیار زیادی در رتبه و سئوی شما در گوگل خواهد شد ، این وب سایت با تمامی وب سایت ها و وبلاگ ها با هر پیج رنک و رتبه ای ، تبادل لینک میکند ،، این سیستم کاملا اتوماتیک بوده و شما به راحتی و در کمترین زمان میتوانید با ما تبادل لینک داشته باشید و لینک تون رو ثبت و مشاهده کنید .. .. برای تبادل لینک با ما همین الان میتوانید اقدام کنید و لینک خود را ثبت کنید ..
http://links.rapomusic.com/
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 22:40
امتیاز: 0 0
سلام

مایل به تبادل لینک هستم
ولی دوست عزیز من اسم لینکهای وبلاگم را ساده میذارم و به شکلی که شما میخواین به وب من نمیاد
اگه دوست دارید که لینکتون کنم
موفق باشید
دوشنبه 17 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 23:25
امتیاز: 0 0
سلام
دنیا کوچیکه بزرگه من کار ندارم
توخوبی بدی من کار ندارم
یه مطلب گذاشتم
مطلب 39
خیلی دوسدارم بدونم نظر شما چیه
[گل]
سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 12:03
امتیاز: 0 0
ممنون که پیام گذاشتی دوباره بیا خدا حافظ
سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 13:56
امتیاز: 0 0
سلام شما رو لینکیدم با فرم خواسته شده.من رو با نام منتظران قائم(عج) شهر سرکان لینک کنید.لینک کردی خبرم کن مر30
سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 15:07
امتیاز: 0 0
فراموش نکنید موفقیت آینده، در گرو اقدام امروز شماست؛ پس نه اندوه گذشته ی از دست رفته را بخورید: «ای کاش چنین می کردم» و نه در خواب و خیال فردایی رؤیایی باشید…
در وب "اعتماد به نفس" منتظرتون هستم.
اگر مایل به تبادل لینک هستید اطلاع دهید.
ممنون.
سه‌شنبه 18 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 17:37
امتیاز: 0 0
لینکیدمتون
لطفا مرا بانام friendly لینک کنین ممنون می شم
جمعه 21 بهمن‌ماه سال 1390 ساعت 16:30
امتیاز: 0 0