taraneonlineicon
@»{$$ آیا با پیامک کد ملی یارانه تان قطع می شود ! - ترانه آنلاین
X
تبلیغات
رایتل

ترانه آنلاین

@»{$$ آیا با پیامک کد ملی یارانه تان قطع می شود !

از وعده افزایش یارانه نقدی تا پیامک‌های انصراف؛

 آیا با پیامک کد ملی یارانه تان قطع می شود ؟

یک ماه مانده به انتخابات مجلس، رییس جمهور وعده داد که تا قبل از پایان سال جاری، یارانه نقدی افزایش می‌یابد. این در حالی بود که قیمت سکه و ارز در بازار به شدت نوسانی بود و به رقم‌های بی‌سابقه‌ای رسیده بود.
به گزارش خبرنگار اقتصادی مشرق، تاثیر شدید افزایش قیمت دلار و طلا بر سایر کالاها در بازار از چشم دولت پنهان ماند و رییس جمهور در این فضا ترجیح داد وعده افزایش یارانه نقدی را بدهد. این در حالی بود که یارانه نقدی باید از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی تامین شود و قرار هم نبوده که در یک سال قیمت این حامل‌ها دوبار تغییر کند.

این وعده رییس جمهور که وزیر اقتصاد هم بار دیگر آن را تکرار کرد، با واکنش نمایندگان مجلس روبرو شد اما با کلید زدن پروژه خودانصرافی از دریافت یارانه، به گونه‌ای احتمال اجرای آن قوت گرفت.

در این پروژه، ‌دولت اعلام کرد که به طور مشخص دست کم 10 میلیون نفر می‌توانند از دریافت یارانه نقدی انصراف بدهند تا از این طریق امکان افزایش یارانه نقدی سایر اقشار فراهم شود.

اما شگفتی زمانی رخ داد که سازمان هدفمندی یارانه‌ها روش خودانصرافی از دریافت یارانه را عملیاتی کرد. در حالی که پیش از این گفته شده بود با افراد دارای تمکن مالی مکاتبه شده و از آنها در خواست می‌شود به طور داوطلبانه انصراف خود را از دریافت یارانه نقدی اعلام کنند، در اطلاعیه سازمان هدفمندی یارانه‌ها روش عجیبی برای این کار ارائه شد.

در این اطلاعیه از مردم خواسته شده شماره ملی خود را به همراه یک عدد که در واقع نوع انتخاب آنها از نحوه انصراف است به شماره این سازمان پیامک کنند!

انصراف از دریافت کل مبلغ یارانه، انصراف از دریافت نیمی از مبلغ یارانه و انصراف از ما به التفاوت فاز اول و دوم یارانه نقدی انواع انتخاب در انصراف است.

اما نکته عجیب این است که چرا انصراف از دریافت یارانه از طریق پیامک انجام می‌شود، در حالی که این کار را هر کس می‌تواند با شماره ملی هر کس دیگری انجام بدهد. در این میان نبوغ سازمان هدفمندی یارانه‌ها قابل ستایش است، سازمانی که یک بار رییس آن با حضور در مجلس به همه نمایندگان توهین کرد و این کار به اخراج او از خانه ملت منجر شد.

سازمان هدفمندی یارانه‌ها پیش از این هم در طراحی سایت رفاهی که مربوط به اعلام اطلاعات یارانه نقدی و نیز انصراف از آن طریق است اشتباه فاحشی را مرتکب شده بود.

هم اکنون شماره ملی و شماره سریال شناسنامه افراد،‌ دو عدد لازم برای مشاهده اطلاعات یارانه‌ای و نیز استفاده از امکان انصراف در سامانه رفاهی مربوط به سازمان هدفمندی یارانه‌هاست. در حالی که شماره سریال شناسنامه افراد در واقع رمز عبور این سامانه محسوب می‌شود، اما در کمال تعجب مشاهده می‌شود که وارد کردن هر عدد شش رقمی در این سامانه به کاربر اجازه ورود می‌دهد!

اما این همه ماجرا نیست! در زمان شروع ثبت شماره حساب برای واریز یارانه نقدی، برخی افراد پس از مراجعه به سامانه متوجه شدند که شماره حساب آنها پیش از این ثبت شده‌است. در آن زمان یک بانک بدون اجازه صاحبان حساب، شماره حساب آنها را به سازمان هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد و جالب این که امکان تغییر آن نیز وجود نداشت!

مجموعه این اتفاقات نشان می‌دهد که سرنوشت یارانه نقدی پیچیده شده است. مشخص نیست تا کنون چند نفر با پیامک کردن شماره ملی دیگران، انصراف آنها را از دریافت یارانه نقدی اعلام کرده‌اند، چند نفر در سامانه رفاهی به این کار اقدام کرده‌اند و این که آیا با وضعیتی که برای لایحه بودجه پیش آمده، آیا یارانه نقدی در سال اینده هم ثابت خواهد ماند یا این که دولت به هر قیمتی آن را افزایش می‌دهد.
نظرات (0)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)