taraneonlineicon
@»{$$ سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک - ترانه آنلاین
X
تبلیغات
رایتل

ترانه آنلاین

@»{$$ سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک

میگو و ماهی فلس دار مشکوک

ماهی
سوال: نظر به اینکه برخی از گونه ماهی های خلیج فارس علیرغم اثبات داشتن فلس به صورت علمی هنوز مورد مصرف واقع نمی گردد، استدعا دارم نظر مبارک را در مورد حلیت ماهیان فلس دار مذکور ابلاغ فرمایید. ضمناً برخی از آبزیان غیر ماهی که از خانواده سخت پوستان می باشند (مثل میگو و شاه میگو و خرچنگ)که اساساً ملاک تشخیص آن ها فلس باشد حلیت و عدم حلیت آن ها به چه صورت خواهد بود؟


آیت الله خامنه ای (دام ظلّه)

تمام اقسام میگو و ماهی های فلس دار حلال است، و در موارد شبهه در فلس دار بودن بعضی اقسام ماهی، نظر متخصصین مورد اعتماد معتبر است و عمل بر طبق آن نمایند و در صورت تایید آنها، خوردن آن جایز نیست.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله مکارم شیرازی (دام ظلّه)

در مورد کوسه ماهی در صورتی که فلس نداشته باشند، حلال نیست و همچنین لابستر و شاه میگو و خرچنگ حرام گوشت هستند، ولی میگو اشکالی ندارد .شاه میگو عنوانی است که در زبان فارسی به آن اطلاع می شود و در اصل لابستر از خانواده میگوها نیست و خوردن لابستر اشکال دارد اما خوردن خرچنگ حرام است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله سیستانی (دام ظلّه)

ماهی که در اصل خلقتش فلس دار باشد ـ هر چند از جهت عارضى فلس از او جدا شده باشد ـ و میگو از حیوانات دریایی چنانچه زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد، پاک و خوردن آن حلال است. و چنانچه در آب بمیرد پاک بوده، ولى خوردن آن حرام است، هر چند با وسیله‏اى مانند زهر بمیرد، مگر اینکه در تور ماهیگیر در آب بمیرد که در این صورت خوردنش حلال است. و ماهى بى‏فلس را اگر چه زنده از آب بگیرند و بیرون آب جان دهد، حرام است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله فاضل لنکرانی (ره)

از حیوانات دریایی قطعاً میگو و ماهیانی که فلس دارند حلالند و بقیه حیوانات دریائی حرام گوشتند لذا غیر از میگو هر حیوان دریایی برای حلیت دو شرط دارد: 1- عرفاً ماهی باشد 2- فلس داشته باشد.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله وحید خراسانی (دام ظلّه)

خوردن گوشت کوسه ماهی و بچه کوسه و خرچنگ حرام است. خوردن گوشت میگو حلال است و به طور کلی خوردن ماهی که فلس داشته باشد و طبق دستور شرع تذکیه شده باشد، حلال است و اگر این حرام گوشت های دریایی منفعت حلال عقلایی داشته باشد، خرید و فروش آن جایز است. ولی خرید و فروش آن برای منفعت حرام (مثل خوردن) باطل و حرام است.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

 

آیت الله نوری همدانی (دام ظلّه)

لابستر در صورتی که عرفا میگو و یا شاه میگو محسوب می شود، خوردن آن مانعی ندارد. درباره خوردن خرچنگ و حرام بودن آن روایت مشخص وجود دارد و همچنین روایت مشخصی درباره حلیت میگو وجود دارد؛ غیر از میگو سایر آبزیان دریایی در صورت داشتن فلس حلال محسوب می شوند.

استفتائات موجود در واحد پاسخ به سوالات جامعة الزهراء(قم)

بخش احکام اسلامی

برچسب ها : سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک و سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک و سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک و سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک , سوال و جواب در مورد میگو و ماهی فلس دار مشکوک

نظرات (2)
نام :
ایمیل : [پنهان میماند]
وب/وبلاگ :
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
سلام
وبلاگ خوبی دارین
منم لطفا لینک کنید


شهر اسباب بازی
http://toycity.blogfa.com/
دوشنبه 5 دی‌ماه سال 1390 ساعت 16:19
امتیاز: 0 0
سلام
دوست گرامی
در صورت تمایل به تبادل لینک لوگوی وبم را در وبتان قرار دهید و من رو خبر کنید تا لوگوی وبلاگتان را در وبم قرار دهم.
لحظه هایتان زیبا و مانا
جمعه 9 دی‌ماه سال 1390 ساعت 15:20
امتیاز: 0 0